Stan psychofizyczny kierowcy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo zarówno jego samego, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, dlatego musi być regularnie sprawdzany. Zajmują się tym lekarze posiadający odpowiednie uprawnienia. Każdy zawodowy kierowca musi spotykać się z takimi specjalistami co 5 lat – obowiązek ten nakłada na niego Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami i Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie badań lekarskich kierowców.
Jak przeprowadza się badania kierowców?
Badania kierowców mają bardzo szeroki zakres – w ich trakcie sprawdza się wszystko, co może mieć wpływ na sposób prowadzenia pojazdu i bezpieczeństwo w ruchu lądowym, dlatego obejmują weryfikację różnych aspektów zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym takie testy jak:
- oftalmoskopia i inne badania okulistyczne;
- audiometria tonalna i inne badania laryngologiczne;
- próby koordynacyjne i inne badania neurologiczne;
- EKG, spirometria i inne badania ogólnolekarskie;
- psychotechnika, czyli badania psychologiczne.
Szczególny nacisk kładzie się na te ostatnie, badania psychologiczne, oceniające osobowość, intelekt i motorykę, a więc najważniejsze cechy kierowcy odpowiadające za jego zdolność do prowadzenia pojazdu w różnych warunkach. Psychotechnika bada między innymi koncentrację, refleks, reakcje na stres i umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych, dzięki czemu pozwala ocenić, czy dany kandydat posiada odpowiednie predyspozycje do prowadzenia pojazdu w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie Pracowni Test: https://pracownia-test.pl/badania-kierowcow-zawodowych/.
Gdzie odbywają się badania kierowców?
Badania kierowców przeprowadza się w specjalnie do tego przeznaczonych ośrodkach szkoleniowych takich jak wspomniana wyżej Pracownia Test. Aby się na nie zapisać, trzeba dokonać rezerwacji telefonicznej. Czas oczekiwania jest krótki, a sama procedura maksymalnie uproszczona – wszystkie testy wykonywane są w ciągu jednego dnia i kończą się (o ile oczywiście są ku temu podstawy) wydaniem orzeczenia o zdolności badanego do prowadzenia pojazdów oficjalnie potwierdzającego jego kwalifikacje do pracy w zawodzie kierowcy.
Materiał Partnera