Akumulatory

Poradnik iParts.pl. Jak wygląda Twój akumulator po zimie? Poznaj 5 objawów wskazujących na potrzebę jego wymiany

akumulator po zimie

Zima w tym roku może i nie była ciężka, ale niektórym akumulatorom to i tak wystarczy. Spadki temperatur, krótkie trasy i zwykły brak czasu na zajęcie się nimi powodują, że baterie samochodowe po zimie czasem przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy. Czy tak samo jest z Twoim akumulatorem? Jesteś pewien, że wytrzyma on kolejny rok, że przetrwa nadchodzące, bardzo trudne dla niego ciepłe miesiące. Zobacz, jakie objawy kiepskiego stanu akumulatora mogą wskazywać, że miniona zima była jego ostatnią.

W jaki sposób zima wpływa na akumulator? Dlaczego wiosną bywa w tak złym stanie?

Zimą nasze samochody, a więc i zasilające je akumulatory, wystawione są na naprawdę trudne warunki. Śnieg, wilgoć i niskie temperatury zmieniają nasz styl jazdy, zniechęcają do dłuższych wyjazdów, mając w ten sposób pośrednio negatywny wpływ na pojemność i wydajność akumulatorów. Zimno sprawia również, że wydajność chemiczna akumulatora zmniejsza się, co skutkuje osłabieniem zdolności do przechowywania energii. Dodatkowo, gdy temperatura spada, akumulator musi intensywniej pracować, by uruchomić silnik, co tylko przyśpiesza jego zużycie.

No i zimą praktycznie każdy akumulator musi również znosić większe obciążenie w postaci ogrzewania, oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych. A im większą pracę wykonuje, tym większe jest ryzyko jego rozładowania, a w zasadzie nawet pracy na przysłowiowych oparach. Dlatego właśnie zawsze po zimie powinieneś sprawdzić stan swojego akumulatora i upewnić się, że jest gotowy na czekające go wyzwania. Bo wysokie temperatury, wbrew pozorom, wcale nie są dla akumulatora mniej niebezpieczne niże te niskie – są wręcz niebezpieczniejsze.

Jakie objawy każą podejrzewać, że akumulator źle zniósł minioną zimę? Co może świadczyć o jego złej kondycji?

Jeśli zastanawiasz się, jakie sygnały może wysyłać akumulator samochodowy, który wiosną jest już na wykończeniu, to tu możemy wskazać przynajmniej 5, których nie powinieneś lekceważyć. A są nimi:

  1. Trudności z uruchomieniem silnika – to jeden z pierwszych objawów, że akumulator nie działa jak należy. Jeśli zauważysz, że silnik kręci się wolniej lub musisz kilka razy nacisnąć przycisk startu, masz wyraźny sygnał, że akumulator jest osłabiony. Zimowe warunki mogły przyczynić się do utraty części jego oryginalnej pojemności.
  2. Spadek wydajności akumulatora – po zimie akumulator może stracić część swojej wydajności, co skutkuje m.in. szybkim rozładowywaniem się baterii w trakcie korzystania z urządzeń elektrycznych (np. klimatyzacji, radia, nawigacji).
  3. Problemy z działaniem podczas cieplejszych dni – wiosną i latem, gdy zaczynamy korzystać z klimatyzacji czy innych urządzeń, akumulator musi dostarczać do nich więcej energii. Jeśli zima nadszarpnęła jego kondycję, w takie właśnie cieplejsze dni zacznie mieć wyraźne problemy objawiające się trudnościami z uruchomieniem silnika lub szybszym rozładowaniem.
  4. Korozja na biegunach akumulatora – korozja na biegunach to znak, że zimą osiadała na nich wilgoć na skutek kondensacji pary wodnej i niskich temperatur. Korozja ta powoduje utrudniony przepływ energii i może prowadzić do problemów z naładowaniem akumulatora. Oczywiście, sama korozja (o ile nie wżarła się głęboko) to jeszcze nie problem i można się jej pozbyć, ale jest to też znak, ze bateria przeszła przez trudny czas i mogło to się odbić na jej działaniu.
  5. Zmniejszenie żywotności akumulatora – każdy akumulator ma określoną żywotność. Średnio wynosi ona 3-5 lat, choć w teorii (w praktyce udaje się to nielicznym) sięga i lat 10. Jeśli Twój akumulator ma już tych kilka lat za sobą, a do tego był obciążony ekstremalnymi warunkami zimowymi, upewnij się, że nie przyszedł już czas na jego wymianę.

Jeśli po zimie zauważysz trudności z rozruchem, spadek wydajności, wycieki elektrolitu, bądź znaczne oznaki korozji na terminalach, wymiana akumulatora będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Akumulatory starsze niż 3-4 lata mogą wymagać wymiany, jeśli nie były starannie konserwowane. Niestety, bateria samochodowa, której nie poświęcamy należytej uwagi, nie wytrzymuje tyle, ile wszyscy byśmy chcieli. Takie są te bezwzględne prawa motoryzacyjnej natury.

Jak sprawdzić kondycję akumulatora? Jakie czynności warto na wiosnę przeprowadzić?

Sprawdzanie kondycji akumulatora to dość prosty proces mogący pomóc w wykryciu ewentualnych problemów nawet na bardzo wczesnym etapie. W ramach tego sprawdzania przeprowadza się:

  • pomiar napięcia – faktyczne napięcie akumulatora wskazuje na jego stan i kondycję. Napięcie w pełni naładowanego akumulatora powinno wynosić około 12,6 V. Jeżeli spada poniżej 12,4 V, akumulator jest już częściowo rozładowany;
  • sprawdzenie elektrolitu – w akumulatorach obsługowych sprawdzenie poziomu elektrolitu i jego czystości pomoże Ci ocenić, w jak dobrym (lub złym) stanie jest Twój akumulator;
  • test obciążeniowy – warto go przeprowadzić, ponieważ dzięki niemu sprawdzisz, w jaki sposób akumulator radzi sobie z wysokim obciążeniem.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy podczas sprawdzania stanu swojego akumulatora, skonsultuj się z fachowcem w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki lub od razu wejdź na iparts.pl/czesci-samochodowe i sprawdź, jak wygląda nasza aktualna oferta akumulatorów samochodowych. Być może Twoją baterię da się jeszcze uratować, ale nie zawsze jest sens i możliwość przeprowadzać taką reanimację. Tym bardziej, że coś takiego potrafi naprawdę długo potrwać, a przecież jeździć jakoś trzeba. W końcu wiosną jeździć chce nam się zdecydowanie bardziej.

Materiał Partnera

Kilka słów o mnie

Moje porady

Cześć! Nazywam się Maciej. Od najmłodszych lat pociągała mnie motoryzacja. Podczas gdy moi rówieśnicy bawili się zabawkami, ja z zaciekawieniem rozkręcałem stare modele samochodów, by poznać ich wnętrze. Pasja ta trwa po dziś dzień - znam doskonale wszystkie marki i modele, a także najnowsze technologie stosowane w branży motoryzacyjnej, o których mógłbym rozprawiać godzinami.